Šviesos spalvos poveikis sveikatai

⁉ Kokia šviesa naudinga jūsų regėjimui ir kaip galite sumažinti akių įtampą?

Visi žino nemalonų pojūtį akyse po ilgo naudojimosi išmaniuoju telefonu, nešiojamuoju kompiuteriu ar planšetiniu kompiuteriu. Akys pavargsta, kai jas įtempiame kelias valandas, tačiau regos nuovargį sukelia ne tik gadžetai, bet ir ilgas skaitymas esant nepakankamam apšvietimui, per ilgas televizoriaus žiūrėjimas arba buvimas patalpoje, kurioje į akis krinta per ryški, šalta balta šviesa.

▫Pagrindiniai regos nuovargio simptomai – sausos akys, neryškus matymas, dvigubas matymas ir nestiprus galvos skausmas, kuris praeina iškart po to, kai baigiate atlikti akis įtempiančią užduotį.

✔ Paprastai akių nuovargio jausmas praeina, kai jos pailsi.

Tačiau, jei jums jau diagnozuotas sutrikimas: raumenų disbalansas, trumparegystė, toliaregystė, astigmatizmas, pernelyg didelis akių įtempimas gali pabloginti situaciją .

👉🏻 Kokia šviesa NAUDINGA jūsų akims?

Žmogui komfortiškiausia yra švelni šilta saulės šviesa.

Visuotinai pripažįstama, kad šviesa skirstoma į:

– šiltą (nuo 2700 iki 3000 Kelvinų),

– neutralią (3000-4000 K),

– šaltą (4000-6500 K).

5000 K – saulė vidurdienį

5500 K – debesys vidurdienį

5500-5600 K – foto blykstės šviesa

5600-7000 K – dienos šviesos fluorescencinė lempa (mėlyna šviesa).

Dirbtinės šiltos šviesos šaltiniai gali būti kaitrinės lemputės ir šviesos diodai. Būtent jie mažiausiai vargina mūsų akis.

👉🏻 Kokia šviesa NAUDINGA jūsų akims?

✔ Žmogaus akims optimalus yra neutralus arba šiltas apšvietimas, kurio spalvos temperatūra yra nuo 2700 iki 4500 K – priklausomai nuo konkrečios patalpos paskirties.

▫ NEUTRALI šviesa skatina susikaupimą ir darbingą nuotaiką (idealiai tinka darbo kambaryje ir vaiko namų darbų ruošos zonoje).

▫ ŠILTA šviesa suteiks jaukumo ir atsipalaidavimo pojūtį (ji optimali miegamajam ar svetainei).

Įsigydami lemputes savo namų šviestuvams, visada atkreipkite dėmesį į jų spalvinę temperatūrą, nes apšvietimas, viršijantis 5000 kelvinų, gali sukelti regėjimo diskomfortą ir bendrą nuovargį.

👉🏻 Kokios šviesos reikėtų vengti?

Ultravioletinė šviesa laikoma kenksmingiausia akims. Pagrindiniai jos šaltiniai yra saulė ir liuminescencinės lempos. UV spinduliuotė gali sukelti net kataraktą, todėl saulėtu oru pageidautina nešioti akinius.

Antroji pagal žalingumą yra MĖLYNA ŠVIESA, kuri mus veikia iš planšetinių kompiuterių, televizorių, kompiuterių ir išmaniųjų telefonų ekranų. Mėlyna šviesa sukelia negrįžtamus tinklainės pokyčius ir nemigą, todėl naudotis šiais įrenginiais geriau su specialiais apsauginiais akiniais.

❗ Ypač nuo mėlynosios spinduliuotės kenčia vaikų akys. Be to, kuo mažesnis įtaiso ekranas, tuo labiau gadinamas mūsų regėjimas. Štai kodėl nereikėtų nekontroliuojamai, kelias valandas iš eilės, naudotis išmaniaisiais telefonais ir planšetiniais kompiuteriais.

Kad išsaugotumėte savo ir savo šeimos regėjimą, turite sudaryti aiškų konkretaus įrenginio naudojimo grafiką. Pavyzdžiui, planšetiniam kompiuteriui skirkite ne daugiau kaip valandą per dieną, o telefoną į rankas imkite ne daugiau kaip 5–7 kartus per dieną.

👉🏻 Kaip sumažinti akių įtampą?

✔ Naudokite didelės raiškos monitorių (vaizdas ant jų aiškesnis) ir ekraną, kurio ekrano įstrižainė yra nuo 21 iki 24 colių ar daugiau. Kuo mažesnis ir neryškesnis vaizdas to, į ką žiūrite, tuo labiau įtempsite regėjimą.

✔ Dažniau pilnavertiškai mirksėkite. Tyrimai parodė, kad dirbdami kompiuteriu žmonės retai mirksi, o jei ir mirksi, tai tik iš dalies užmerkia akių vokus. O mirksėjimas yra būtinas akims drėkinti ir maitinti. Ir jei pamiršite šią „smulkmeną“ akys darbo dienos pabaigoje bus, išsausėjusios ir pavargusios, o ateityje dėl to regėjimas pablogės.

✔ Darykite akių mankštą. Vadovaukitės 20–20–10 taisykle. Viskas, ką jums reikia padaryti, tai 20–čiai sekundžių nukreipti žvilgsnį nuo kompiuterio ekrano į bet kurį kitą tašką kas 20 minučių. Po to sumirksėkite 10 kartų, labai lėtai užmerkdami akis, keletą kartų labai stipriai. Šis pratimas padės išlaikyti jūsų akis drėgnas ir išvengti skaitmeninės akių įtampos.

✔ Namuose naudokite šiltą apšvietimą arba reguliuojamas lempas, kurios leidžia pasirinkti skirtingas spalvų temperatūras pagal poreikius. Ryte tai gali būti žvalumą skatinantis neutralus apšvietimas, o vakare – jauki ir atpalaiduojanti šilta šviesa.

*****

„Naudokitės gydomosiomis priemonėmis, kurias mums davė Dievas. Švarus oras, saulės šviesa ir protingas vandens naudojimas yra naudingos priemonės, kurias reikia panaudoti sveikstant…“ (E. Vait „Susivaldymas“)

„Tuomet Dievas tarė: „Tebūna šviesa!“ Ir šviesa pasirodė. Dievas matė, kad šviesa buvo gera, ir Dievas atskyrė šviesą nuo tamsos.“ (Biblija, Pradžios knyga 1, 3-4)

Please follow and like us:
0
Tweet 20
Pin Share20

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

RSS
Follow by Email
YouTube
INSTAGRAM