Svogūnas – efektyvus prieš bronchitą ir astmą

Nors svogūnai turi nežymų maistinių medžiagų kiekį, juose gausu nemaistinių medžiagų, turinčių didelį fiziologinį aktyvumą:

👉🏻ETERINIS ALIEJUS

Dėl jo svogūnas turi specifinį kvapą. Jis lakus ir greitai garuojantis. Jo sudėtis labai sudėtinga – sudarytas iš daugiau nei šimto skirtingų medžiagų, tarp kurių išsiskiria alilo sulfidas ir tiosulfatai.

👉🏻FLAVONOIDAI

Šie glikozidai gerina kraujotaką, užkerta kelią kraujo krešulių susidarymui (daro trombocitus elastingesnius) ir blokuoja lipoproteinų (riebalų kraujyje) oksidaciją, sukeliančią aterosklerozę. Svogūnas turtingas kvercetinu, vienu iš aktyviausių flavonoidų. Tyrimai, atlikti Olandijos Vageningo universitete, parodė, kad kvercetinas gerai absorbuojamas žarnyne, nepriklausomai nuo to, kokį svogūną valgote: šviežią ar pagamintą.

Flavonoidams ir medžiagoms, sudarančioms eterinį aliejų, priskiriama dauguma svogūnų savybių:

▫ antimikrobinės,

▫ skysčių susikaupimą mažinančios,

▫ anti-astmatinės,

▫ apsaugančios širdį ir arterijas,

▫ diuretinės

▫ priešnavikinės.

Svogūnuose daug kitų fitocheminių medžiagų, kurių poveikis nėra taip gerai ištyrinėtas kaip eterinio aliejaus ir flavonoidų. Kelios iš jų:

👉🏻FERMENTAI (enzimai): svogūnuose gausu fermentų, tokių kaip oksidazė ir diastazė, stimuliuojančių virškinimo procesą.

👉🏻SK: Dėl skaidulų svogūnas mažina lipidų kiekį (slopina cholesterolio pasisavinimą) ir turi antidiabetinį poveikį (lėtina cukrų patekimą į kraują).

Dėka aprašytų vaistinių savybių svogūnai rekomenduojami sergant įvairiomis ligomis. Kadangi eterinis aliejus lakus ir greitai prasiskverbia į visus kūno audinius, galima daryti prielaidą, kad jis veikia daugelį organų ir sistemų. O štai moksliškai ištyrinėtos ir įrodytos dietinės ir terapinės svogūno panaudojimo indikacijos:

✔️ KVĖPAVIMO TAKŲ LIGOS

Sieros junginiai, esantys svogūnų eteriniame aliejuje, greitai patenka iš skrandžio į kraują. Visų pirma jie išsilaisvina plaučiuose. Tai paaiškina, kodėl suvalgius svogūną jau po kelių minučių kvėpavimas įgauna specifinį kvapą. Svogūnas – mukolitikas (skystina gleives, lengvina atsikosėjimą) ir gram-teigiamų bakterijų antibiotikas.

Visos kvėpavimo takų infekcijos, nuo sinusito iki pneumonijos, vartojant svogūną palengvėja. Nors svogūnas naudingiausias šviežias (termiškai neapdorotas), jį galima vartoti virtą, keptą ar sirupo pavidalu.

✔️ BRONCHINĖ ASTMA

Tyrimais įrodyta, kad šviežio svogūno naudojimas, dėka gebėjimo stabdyti bronchų alerginę reakciją ir bronchus plečiančio poveikio, padeda sergant bronchine astma. Teigiamas svogūno poveikis kvėpavimo takams pajuntamas per kelias minutes po jo suvalgymo.

✔️ ATEROSKLEROZĖ IR VAINIKINIŲ ARTERIJŲ LIGA

Reguliarus svogūnų vartojimas gali padėti apsisaugoti nuo aterosklerozės, pagerinti kraujotaką ir sumažina rimtų komplikacijų, tokių kaip infarktas, riziką.

✔️ PADIDĖJĘS TRIGLICERIDŲ KIEKIS KRAUJYJE

Skysto svogūnų ekstrakto vartojimas mažina trigliceridų kiekį kraujyje ir kepenyse. Svogūnai taip pat padidina gerojo cholesterolio lygį, padeda užkirsti kelią aterosklerozei.

✔️ KEPENŲ LIGOS

Svogūnas skatina kepenų detoksikaciją.

✔️ VĖŽYS

Tie, kurie valgo daugiau svogūnų ir česnakų, turi mažesnę riziką susirgti skrandžio vėžiu. Svogūnas, kaip ir česnakas, padeda užkirsti kelią navikinių ląstelių vystymuisi ir neutralizuoti kancerogenus.

PARUOŠIMAS:

👉🏻 ŠVIEŽIAS

Svogūnus geriausia valgyti šviežius (termiškai neapdorotus). Šiek tiek sumažinti svogūno aštrumą, galima palaikius keletą minučių vandenyje ir pridėjus citrinos. Tiems, kurie kenčia nuo skrandžio opų ar gastrito, svogūnus geriau valgyti virtus arba keptus.

👉🏻 VIRTAS

Išvirtas svogūnas praranda aštrumą ir lengviau toleruojamas, bet tuo pačiu sumažėja gydantis poveikis. Gaminimo laikas turėtų būti trumpas, mažiau nei viena minutė. Gautą sultinį taip pat galima suvartoti.

👉🏻 KEPTAS

Kepti svogūnai labai skanūs. Nors kuo ilgiau kepsime orkaitėje, tuo mažiau veiksmingas liks gydantis poveikis.

👉🏻 SVOGŪNŲ SIRUPAS

Išvirkite kelis svogūno gabalėlius. Tada sutrinkite juos iki košelės, įdėkite kelis šaukštus medaus arba rudojo cukraus.

👉🏻 SVOGŪNŲ VANDUO

Gaminamas kelias valandas mirkant susmulkintą šviežią svogūną stiklinėje vandens.

Paruošta remiantis: Dr. Jorge D. Pamplona Roger knyga „Gydantis maistas“

Please follow and like us:
0
Tweet 20
Pin Share20

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

RSS
Follow by Email
YouTube
INSTAGRAM