Branduolinės ar radiologinės avarijos metu į aplinką gali patekti radioaktyvusis jodas, kuris kaupiasi skydliaukėje. Kalio jodidas – paprasta, bet veiksminga priemonė padedanti sumažinti šią riziką ir apsaugoti gyvybiškai svarbų organą.
Kaip veikia kalio jodidas?
Vartojant stabilų (neradioaktyvų) jodą, skydliaukė greitai prisotinama, todėl ji nebesugeria arba žymiai mažiau sugeria radioaktyviojo jodo, jei šis patenka į aplinką. Be to, neradioaktyvus jodas gali išstumti jau patekusį radioaktyvų jodą iš skydliaukės. Taip sumažinama rizika susirgti skydliaukės ligomis, įskaitant vėžį, ypač vaikams, paaugliams ir nėščiosioms, kurių skydliaukė yra jautresnė.
Svarbu: kalio jodido tabletės veikia tik tuo atveju, jei aplinkoje yra pasklidęs būtent radioaktyvusis jodas. Kitokių tipų radiacijos (pvz., gama spindulių ar rentgeno) atveju jodas yra neveiksmingas. Be to, jodo vartojimas be pagrindo gali būti pavojingas – didelėmis dozėmis jis yra toksiškas ir gali sukelti skydliaukės sutrikimų.
Kada vartoti kalio jodidą?
Tabletes būtina vartoti tik tuomet, kai apie tai oficialiai paskelbia atsakingos institucijos (pvz., Sveikatos apsaugos ministerija, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas), naudojant žiniasklaidos priemones – radiją, televiziją, internetą. Svarbu išgerti vienkartinę rekomenduojamą dozę kuo greičiau po pranešimo apie radioaktyviojo jodo pasklidimą. Vienkartinė kalio jodido dozė apsaugo žmogaus skydliaukę nuo radioaktyviojo jodo 24 valandas. Optimalus laikas blokuoti skydliaukę jodu yra likus 6 valandoms iki galimos apšvitos radioaktyviuoju jodu, bet ne anksčiau nei prieš 24 valandas. Blokuoti skydliaukę jodu dar yra veiksminga praėjus 2–3 valandoms nuo apšvitos radioaktyviuoju jodu pradžios, bet ne vėliau, nei praėjus 8 valandoms.
Rekomenduojama vienkartinė dozė (remiantis SAM informacija):
- Suaugusiems ir vaikams nuo 12 m. – dvi tabletės (130 mg)
- Vaikams nuo 3 iki 12 metų – viena tabletė (65 mg).
- Vaikams nuo 1 mėnesio iki 3 metų – pusė tabletės (32 mg).
- Naujagimiams iki 1 mėn. – ketvirtis tabletės (16 mg).
Naujagimiams iki 1 mėnesio amžiaus, nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims bei vyresniems nei 60 metų amžiaus žmonėms rekomenduojama vartoti tik vieną kalio jodido dozę. Kitoms gyventojų grupėms, esant nepalankiai avarinei situacijai (užsitęsus radioaktyviųjų medžiagų išmetimui į aplinką (> 24 val.), jei nėra galimybių saugiai evakuoti žmones), gali būti rekomenduojama vartoti dar vieną dozę.
Kam tai aktualu Lietuvoje?
Kalio jodido tabletės šiuo metu nemokamai dalijamos gyventojams, gyvenantiems 100 km spinduliu nuo Astravo atominės elektrinės, esančios Baltarusijoje, netoli Lietuvos sienos – apie 50 km nuo Vilniaus. Tai daroma siekiant sumažinti galimą pavojų branduolinės avarijos atveju.
Tabletės platinamos 17-oje savivaldybių, kurios patenka į rizikos zoną:
- Vilniaus m. ir Vilniaus r.
- Šalčininkų r.
- Trakų r.
- Elektrėnų sav.
- Širvintų r.
- Kaišiadorių r.
- Ukmergės r.
- Molėtų r.
- Anykščių r.
- Utenos r.
- Ignalinos r.
- Zarasų r.
- Visagino sav.
- Švenčionių r.
- Varėnos r.
- Jonavos r.
Gyventojams, deklaravusiems gyvenamąją vietą šiose savivaldybėse, automatiškai išrašomas elektroninis receptas, leidžiantis atsiimti 4 kalio jodido tabletes artimiausioje vaistinėje. Taip pat teisę į šias tabletes turi ir Vilniuje studijuojantys studentai, net jei jų deklaruota gyvenamoji vieta yra kitur.
Jeigu įvykus branduolinei avarijai Baltarusijos atominėje elektrinėje gyventojai neturėtų kalio jodido tablečių su savimi, jiems reikėtų imtis kitų apsaugomųjų veiksmų nuo radioaktyviojo jodo įkvėpimo – naudoti kvėpavimo organų apsaugos priemones, būti uždarose patalpose.
Svarbu: kalio jodido tabletės nėra skirtos profilaktiniam vartojimui iš anksto. Jų vartojimas be realios grėsmės ir be institucijų nurodymo gali būti žalingas.
Informacijos šaltinį rasite ČIA.