Mityba ilgam ir sveikam gyvenimui

Be abejo, kiekvienas žmogus supranta, kad mityba turi didelę įtaką sveikatai. Juk esame sudaryti iš to, ką valgome. Bet koks maistas yra sveikiausias? Kokie maisto produktai skatina gerą sveikatą ir ilgaamžiškumą?

▫ 2009 m. JAV Nacionalinis senėjimo institutas ir Nacionalinė geografijos draugija nusprendė rasti geografines vietoves, kuriose gyvena ilgai gyvenantys žmonės. Ekspertai aplankė keletą mūsų planetos vietų, kuriose buvo patikimai nustatyta ilga gyvenimo trukmė. Jie pavadino šiuos regionus „mėlynosiomis zonomis“.

✔ Pirmoji „mėlynoji zona“ buvo rasta 200 km nuo Italijos krantų, Sardinijos saloje, tačiau ne visa sala, kurioje gyvena 1,4 milijono žmonių, o jos aukštumos, vadinamos Nuoro provincija. Šioje vietovėje vyrai gyvena ilgiau nei bet kur kitur pasaulyje. Šimtamečių gyventojų čia gyvena 10 kartų daugiau nei Amerikoje. Ir šioje vietovėje žmonės ne tik išgyvena iki 100 metų, bet gyvena energingai. Čia 102-ų metų žmonės į darbą važiuoja dviračiais, skaldo malkas ir gano avis kalvų šlaituose. Daugiausia jie maitinasi augaliniu maistu, kurį patys augina savo laukuose. Iš kietųjų kviečių jie gamina neraugintą pilno grūdo duoną, vadinamą “notamusica”, taip pat sūrį iš žole maitintų avių pieno, suvalgo daug raudonų vynuogių.

✔ Antroji „mėlynoji zona“ buvo rasta kitoje Žemės rutulio pusėje, maždaug 1300 km į pietus nuo Tokijo, Okinavos salyne. Pagrindinės salos šiaurinė dalis yra savotiškas pasaulinio ilgaamžiškumo atskaitos taškas. Vidutinė vyrų gyvenimo trukmė 88 metai, moterų – 92 metai; tai 10–15 metų daugiau nei likusioje Japonijoje. Šios vietovės moterys gyvena ilgiausiai žemėje. Čia sergamumas storosios žarnos ir krūties vėžiu penkis kartus, o širdies ir kraujagyslių ligomis – šešis kartus mažesnis nei daugumoje išsivysčiusių šalių. Tai, kad jų gyvenimo būdas lemia tokius rodiklius, verčia atidžiau į juos pažvelgti ir pasimokyti. Ką gi jie daro? Ir vėl matome augaliniu maistu paremtą mitybą, kurioje gausu įvairių spalvų daržovių. Tofu (sojų sūrio) čia valgoma aštuonis kartus daugiau nei kitose šalyse.

✔ Trečioji „mėlynoji zona“ buvo aptikta Jungtinėse Valstijose tarp septintosios dienos adventistų krikščionių, kompaktiškai gyvenančių Loma Lindos mieste, Kalifornijoje. Įprasta JAV moterų gyvenimo trukmė – 80 metų. Tačiau moterys–adventistės gyvena vidutiniškai 89 metus. Skirtumas dar didesnis tarp vyrų, kurie gyvena maždaug 11 metų ilgiau nei kiti amerikiečiai vyrai. Šie duomenys pagrįsti tyrimu, kuriame dalyvavo maždaug 70 000 žmonių 30 metų bėgyje. Jų mityba taip pat daugiausia yra augalinė.

?? Buvo nustatyti ir kiti „mėlynųjų zonų“ ilgaamžių gyvensenos įpročiai: aktyvus gyvenimo būdas, žalingų įpročių atsisakymas, savitarpio palaikymas ir kt. Tačiau mitybos įtaka šių žmonių sveikatai ir ilgaamžiškumui neabejotina.

✔ Kai Dievas sukūrė žmogų, Jis davė jam geriausią maistą – vaisių ir sėklų įvairovę. Kuo mūsų mityba panašesnė į pradinę dietą, tuo geresnė bus mūsų sveikata. Būkime dėkingi Dievui už Jo nuolatinį rūpestį, kurį Jis mums rodo, kasmet siųsdamas derlių, gausybę įvairių skanių vaisių. Viešpats patiria džiaugsmą, kai mato mus laimingus, su dėkingumu valgančius iš Jo gerų rankų tai, kas geriausia.

?„Dievas tarė: „Štai daviau jums visus visoje žemėje sėklą teikiančius augalus ir visus medžius, vedančius vaisius su sėklomis; jie bus jums maistas.“ (Biblija, Pradžios knyga 1, 29)

Šaltinis: Aleksej Chacinskij knyga „Sveikatos ir ilgaamžiškumo paslaptys”

Please follow and like us:
0
Tweet 20
Pin Share20

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

RSS
Follow by Email
YouTube
INSTAGRAM