Vakar išsiaiškinome, kas kenkia mikrocirkuliacijai, ir kaip pagerinti kraujotaką pačiose smulkiausiose organizmo kraujagyslėse – kapiliaruose.
O šį kartą apie tai, kodėl svarbu tuo rūpintis.
Jei sutrinka ar pablogėja kraujo judėjimas kapiliaruose, gali kilti įvairių sveikatos problemų, nes kapiliarai yra svarbiausi mikroapytakos dalyviai, atsakingi už deguonies ir maistinių medžiagų tiekimą audiniams bei medžiagų apykaitos atliekų šalinimą.
Štai pagrindinės problemos:
1. Audinių deguonies trūkumas (hipoksija)
Jei kraujas lėtai juda arba užsikemša kapiliarai, audiniai negauna pakankamai deguonies. Tai gali sukelti ląstelių funkcijų sutrikimą arba žūtį. Ilgainiui hipoksija gali paveikti širdies, smegenų, inkstų ar raumenų veiklą.
2. Uždegimo ir oksidacinio streso padidėjimas
Prasta mikrocirkuliacija skatina uždegimą, nes susikaupia kenksmingos medžiagos, kurios paprastai būtų pašalintos kraujo apytakos pagalba. Tai taip pat gali sukelti oksidacinį stresą, kuris kenkia ląstelių struktūroms, įskaitant DNR, baltymus ir membranas.
3. Žaizdų gijimo sulėtėjimas
Kapiliarų kraujotakos sutrikimai trukdo maistinių medžiagų ir augimo faktorių tiekimui į pažeistas vietas, todėl žaizdos ir traumos gyja lėčiau.
4. Padidėjusi trombų susidarymo rizika
Kai kraujotaka kapiliaruose yra lėta ar sutrikusi, kraujas gali pradėti krešėti, formuojant trombus. Šie krešuliai gali užkimšti kapiliarus arba patekti į didesnes kraujagysles, sukeldami rimtas būkles, tokias kaip insultas ar širdies infarktas.
5. Neurologinės problemos
Sutrikusi smegenų mikrocirkuliacija gali sukelti pažintinių funkcijų sumažėjimą, koncentracijos problemas, migrenas ar net prisidėti prie neurodegeneracinių ligų, tokių kaip Alzheimerio liga.
6. Širdies ir kraujagyslių ligos
Ilgalaikiai kapiliarų kraujotakos sutrikimai gali pažeisti širdies raumenį, nes su krauju deguonis tinkamai nepasiekia širdies audinių. Tai gali lemti išemiją ar kardiomiopatiją.
7. Lėtinės ligos ir diabetas
Diabetu sergančių asmenų mikrocirkuliacija dažnai būna pažeista. Tai apsunkina medžiagų apykaitą audiniuose ir didina komplikacijų, pvz., diabetinės pėdos riziką.
8. Kojų venų problemos
Sutrikus kapiliarų funkcijai apatinėse galūnėse, gali pasireikšti venų varikozė, lėtinis venų nepakankamumas ar edema (patinimas).
Taigi, blogos kraujotakos pasekmės gali būti rimtos. Dar kartą paskaitykite straipsnį „Kaip pagerinti kraujotaką“.
Net 50 % mūsų sveikata priklauso nuo mūsų gyvenimo būdo!
Kasdien mažais gerais pasirinkimais saugokime ir gerinkime savo sveikatą 🧡.