Osteoporozės profilaktika

👉🏻Stiprūs ir sveiki kaulai tai visaverčio ir aktyvaus gyvenimo užstatas.

Osteoporozei būdingas kaulų tankio sumažėjimas, jų sudarymo pažeidimas ir padidėjęs trapumas. Šis susirgimas atsiranda dėl disbalanso tarp kaulų formavimosi ir jų irimo greičio. Dažniausi simptomai: maudžiantis skausmas kauluose, deformacija ir padidėjęs polinkis į lūžius. Liga dažniau išsivysto po menopauzės nei prieš ją.

👉🏻 PRATIMAI

Keletas tyrimų įrodė, kad fizinis aktyvumas skatina kaulų formavimosi procesą. Kai kurie mokslininkai mano, kad fizinio aktyvumo nutraukimas senstant gali būti pagrindinė vyresnio amžiaus žmonių osteoporozės priežastis.Todėl gera osteoporozės profilaktika – pasiekti kuo didesnę kaulų masę iki to laiko, kol žmogus pradės senti, o vėliau išlaikyti šią masę kuo ilgiau.

Be gravitacijos veikimo kaulai pradeda netekti kalcio. Per vieną aštuonių dienų kelionę į kosmosą astronautai prarasdavo po 200 miligramų kalcio kasdien, nepaisant intensyvios mankštos programos. Dėl sunkio jėgos nebuvimo kosmose žmogus neturi galimybės vaikščioti, būtent dėl to kaulai ir netenka kalcio.

Judėjimo trūkumas senyvame amžiuje prisideda prie osteoporozės išsivystymo. Skeleto dydis ir tvirtumas didėja proporcingai fiziniam aktyvumui.

Kaulų masę galima padidinti, didinant krūvį, jo gausit pakankamai, jeigu darbuositės kasdien. Ir fizinių pratimų dažnumas svarbesnis nei jų intensyvumas. Todėl saikingi kasdieniai pratimai gali sustabdyti kaulų silpnėjimą senatvėje.

Atlikdamas intensyvius pratimus, skirtus raumenų vystymuisi, žmogus aprūpina savo organizmą pakankamomis kalcio atsargimis, taip padidindamas kalcio sukaupimo kauluose koeficientą.

👉🏻 BALTYMAI

Baltymų kiekis, kurį žmogus suvartoja, turi įtakos kalcio kiekiui jo organizme. Viskonsino universitete atlikti tyrimai parodė, kad naudojant daug baltymų, kalcio kiekis organizme mažėja. Šį atradimą patvirtino ir kiti universitetai.

Mėsoje mažiau kalcio ir daug fosforo, kuris kartu su baltymais šalina iš organizmo kalcį. Gyvūnus šeriant daug fosforo turinčiu maistu, jiems buvo dirbtinai sukurta osteoporozė.

👉🏻 GREITI ANGLIAVANDENIAI

Laboratoriniai gyvūnai buvo šeriami daug greitų angliavandenių turinčiu maistu (56% sacharozės), kad jiems išsivystytų paradontozė. Jau po 6 savaičių tyrimo nustatyti dideli kaulinio audinio pakitimai į blogąją pusę. CUKRUS ypač prisideda prie osteoporozės vystymosi.

👉🏻 RIEBALŲ NAUDOJIMAS

Devyni tyrimai, atlikti su senomis žiurkėmis ir žiurkėnais, parodė tiesioginį ryšį tarp kalcio praradimo ir riebalų kiekio maiste. Kasdienis kalcio praradimas tiems, kurių dietoje daug riebalų, yra daugiau nei 4 kartus didesnis, nei tų, kurie riebalų vartoja ne per daug.

Kalcio pasišalinimui iš organizmo turi įtakos ir riebalų tankis. Valgant taukus, kalcio netenkama daugiau nei valgant aliejų.

👉🏻 SAULĖS ŠVIESA

Osteoporozės profilaktikai labai svarbus vitaminas D. Žmonėms, kurie suvartoja mažiau nei pusę numatytos kalcio normos per dieną, osteoporozė nesivysto tol, kol vitamino D gaunama pakankamai. Yra abipusis ryšys tarp saulės poveikio ir osteoporozės išsivystymo.

👉🏻 RŪKYMAS

Viename tyrime teigiama, kad vidutinio amžiaus žmonės, sergantys simptomine osteoporoze, išsiskyrė tuo, kad buvo užkietėję rūkaliai. Rūkančioms moterims menopauzė prasideda anksčiau, nes cigarečių dūmuose esantys policikliniai aromatiniai angliavandeniai pažeidžia kiaušides.

📌 Osteoporozės PROFILAKTIKA ir GYDYMAS

▫ Kad stuburas galėtų pailsėti, gulėkite ant kietos lovos.

▫ Saugokitės nutukimo.

▫ Nekelkite sunkių daiktų. Nedidelius daiktus reikia kelti abiem rankomis, kad sumažintumėte vienos kūno pusės įtampą.

▫ Dietoje turėtų būti daug šviežių vaisių ir daržovių, turtingų vitaminu C. Lėtinis šio vitamino trūkumas gali būti osteoporozės pradžios požymis.

▫ Saugokite save nuo traumų, kritimų.

▫ Darykite tempimo pratimus, stiprinkite raumenis, užkirskite kelią jų atrofijai ir tolimesniam kaulų demineralizavimui. Kasdieniai fiziniai pratimai lauke aprūpina organizmą vitaminu D ir stimuliuoja kaulinį audinį gaminančias ląsteles.

▫ Kai kurie mano, kad užkertant kelią osteoporozei, didelę įtaką turi pakankamas fluoro kiekis organizme. Tačiau iš kitos pusės, per didelis fluoro kiekis kenksmingas. 16 mg natrio fluorido, vartojamo kasdien, sutrikdė ląstelių vystymąsi kaulinėje medžiagoje. Nedideliais kiekiais fluorido yra visuose maisto produktuose ir vandens šaltiniuose.

▫ Nevartokite kavos, nerūkykite ir negerkite alkoholinių gėrimų. Šių produktų vartojimas mažina kaulų tvirtumą ir sukelia osteoporozės vystymąsi.

▫ Nepiktnaudžiaukite antacidais – skrandžio rūgštinumą mažinčiais vaistais, turinčiais aliuminio. Jų vartojimas padidina kalcio poreikį organizmui.

Šaltinis: 8doktorov.ru

Please follow and like us:
0
Tweet 20
Pin Share20

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

RSS
Follow by Email
YouTube
INSTAGRAM